Przygotowaliśmy zestawienie wszystkich typów grzejników według rodzaju podłączenia. Na naszej liście znalazły się grzejniki z podłączeniem dolnym, bocznym, krzyżowym, typu V, dolnym D50 i B500.

Grzejniki podłączenie dolne

Podłączenie dolne to najpopularniejszy sposób montażu w Polsce. Standardowe rozwiązanie możliwe dla wszystkich modeli grzejników, które posiadają dwa pionowe kolektory, do których można przyłączyć zawory. Rury muszą znajdować się w podłodze lub w ścianie, tuż nad podłogą. Mogą być podłączone z prawej, lewej strony lub na środku.

Grzejniki z podłączeniem dolnym zazwyczaj mają możliwość doposażenia w grzałkę elektryczną, stosując 3-osiowe zawory.

W przypadku grzejników z podłączeniem dolnym istnieje możliwość przyłącza bocznego.

Grzejniki dekoracyjne podłączenie dolne

Grzejniki podłączenie boczne

Grzejniki przystosowane do podłączenia bocznego (z boku grzejnika). Grzejniki mogą być podłączone z prawej lub lewej strony. Grzejniki z podłączeniem bocznym najczęściej stosuje się w sytuacji, w której mamy już wprowadzone rury i chcemy uniknąć przeróbek. Jest to nieinwazyjny sposób montażu grzejnika (unikamy kucia w ścianach i niszczenia płytek).

Grzejniki dekoracyjne podłączenie boczne

Grzejniki podłączenie krzyżowe

Układ krzyżowy (podłączenie przeciwległe) stosuje się w przypadku długich grzejników. Zalecane przy grzejnikach składających się z więcej niż 30 członów. Przy podłączeniu krzyżowym zasilanie zostaje przyłączone z prawej strony grzejnika, a powrót z lewej. Grzejniki z podłączeniem krzyżowym zapewniają równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni.

Grzejniki dekoracyjne podłączenie krzyżowe

Grzejniki podłączenie dolne D50

Podłączenie dolne D50 – gdy rozstaw podłączenia grzejnika wynosi 50mm.

Grzejniki dekoracyjne podłączenie dolne D50

Grzejniki podłączenie V

Grzejniki z podłączeniem V - typ podłączenia od dołu. Podejście pod taki grzejnik jest krótkie i mało widoczne. Może być poprowadzone z podłogi lub ze ściany. Grzejniki z podłączeniem V stosujemy, gdy nasza sieć doprowadzająca ciepło do grzejnika prowadzona jest w podłodze lub ze ściany i wpływa do grzejnika od dołu.

Grzejniki dekoracyjne podłączenie V

 

Grzejniki podłączenie B500

Grzejniki z podłączeniem bocznym B500 o rozstawie 500 mm szczególnie sprawdzają się w sytuacji, w której remontujesz mieszkanie i chcesz wymienić stary grzejnik (stalowy lub żeliwny) na nowy. Najprawdopodobniej będziesz potrzebował grzejnika z podłączeniem B500.

Grzejniki dekoracyjne podłączenie B500